Ny kommerciel chef på Vendsyssel Historiske Museum

4. november 2025

Muren ved Vendsyssel Historiske Museum kan endelig genopføres!

17. april 2026

Ny kommerciel chef på Vendsyssel Historiske Museum

4. november 2025

Muren ved Vendsyssel Historiske Museum kan endelig genopføres!

17. april 2026

Ny museumsinspektør skal få gæsterne til at røre, smage, høre og skabe noget

.

Den 1. april tiltrådte Lykke Olsen som ny museumsinspektør på Vendsyssel Historiske Museum. Ansættelsen sker i forbindelse med museets igangværende kommercialiseringsstrategi og museets ambition om at kunne tilbyde en bredere vifte af kulturhistorisk formidling i især kommunens natur- og turistområder.

I de kommende måneder vil Lykke Olsen være med til at videreudvikle eksisterende arrangementer og afprøve nye kulturelle oplevelsestilbud for både voksne uden børn og børnefamilier. Fokus bliver især på den gode historie og mennesket i historien. Formidlingen skal appellere til gæsternes sanser og fortælle den lokale, gode historie i et større perspektiv – og samtidig få gæsterne til at røre, smage, høre eller skabe noget.

Lykke Olsen er historiker og har stor erfaring fra en række kulturhistoriske museer. Hun har senest været ansat hos Nordjyske Museer. Lykke er dog ikke ukendt med Hjørrings historie, da hun i sin tid var ansvarlig for at indsamle og formidle historien om Hjørring-huset fra Bispensgade, der flyttede til Den Moderne By i Den Gamle By i 2008.

Museet har ansat en stærk profil, der har stor erfaring med mundtlig formidling og har arbejdet med både landbohistorie og byhistorie.  Den nye inspektørstilling skal have et særligt fokus på områder som Rubjerg Knude, Naturpark Tolne og området omkring Landskabs- og Landbrugsmuseet i Mosbjerg, hvor Lykke Olsen kan byde ind med sin erfaring med formidlingen af forholdet mellem menneske og naturen gennem århundreder.

Lykke glæder sig især til samarbejdet med museets mange frivillige, der er med til at give publikum en god oplevelse ved museets forskellige arrangementer: ”Jeg glæder mig meget til at lære de frivillige at kende og få et godt netværk blandt lokale aktører. Jeg ser også et stort potentiale i Rubjerg Knude og Mosbjerg og er ivrig efter at være med til at gøre dem til endnu bedre besøgssteder.”