fbpx

Fotografen Kirstine Lund - en iværksætter fra 1800-tallet. Foredrag v. Jan Rasmussen, Nørre Harritslev

ons.08Nov.19:00ons.20:30Fotografen Kirstine Lund - en iværksætter fra 1800-tallet. Foredrag v. Jan Rasmussen, Nørre Harritslev

Beskrivelse

Beskrivelse: Kirstine Lund er født i Løkken i 1852. Da hendes fallerede mand flygtede til USA, uddannede hun sig til fotograf for at kunne forsørge sig selv og sine tre børn.

I atelieret lavede hun portrætter i visitkortformat (9 x 6 cm) – et format, der passede ind i tidens populære fotoalbummer. Kunderne var fra alle samfundslag i Hjørring og omegn.

Kirstine fotograferede også uden for atelieret i hjemmene, på fabrikken og i turistområderne ved havet. De fleste negativplader er bevaret for eftertiden.

Hun giftede sig aldrig igen, men blev gennem sin forretning i stand til at bestemme over sig selv, sine børn og sin økonomi.

Efter at have været Hjørrings største fotograf, overdrog hun i 1910 forretningen til sin førstedame Helga Andersen. Kirstine Lund var pensionist i 38 år. Hun døde i Hjørring i 1948.

Adresse: Det gamle Rådhus, Torvet 6

Pris: 80 kr.

Fordelspris: 50 kr. (for medlemmer af museumsforeningen samt frivillige)

Arrangør: Vendsyssel Historiske Museum og Museumsforeningen ved Vendsyssel Historiske Museum

Tidspunkt

(Onsdag) 19:00 - 20:30

Adresse

Det Gamle Rådhus

Torvet 6, 9800 Hjørring

Comments are closed.